Spływy kajakowe - Mała Panew

Szlaki spływów

I. Krupski Młyn - Żędowice Młyn Bombelka, 11km, 2,5 - 3h.

Szlak polecany przez Młyn Bombelka.

Odcinek o długości około 11 km, czas spływu 2,5 - 3 godziny. Szlak dla średnio zaawansowanych, ale również początkujących kajakarzy, szukających dodatkowych atrakcji. Na odcinku nie ma potrzeby przenoszenia kajaków.

Rzeka płynie z dala od zabudowań, głównie gęstym lasem, co w gorące dni pozwala odetchnąć od upalnego słońca. Na trasie spływu napotykamy powalone drzewa, które bez potrzeby wychodzenia z kajaka pokonujemy raz z prawej, raz z lewej strony. Przy dobrej pogodzie możemy również zażyć kąpieli słonecznej na jeden z wielu pięknych plaż. Po 2 godzinach leśnej przeprawy ocieramy się o miejscowość Kielcza, tam też na lewym brzegu znajduje się gminna przystań kajakowa. Po około 20 minutach od przystani w Kielczy, pokonując kolejne ze „stu” zakrętów, dopływamy do „wrót Bombelkowej Młynówki”. Zlokalizowane na prawym brzegu, dwa jazy (śluzy) chronią młyn przed wysokimi stanami Małej Panwi. Tak oto żegnamy główny nurt rzeki i skręcając w prawo wpływamy do „Bombelkowej Młynówki”, która prowadzi do naszej przystani kajakowej przy młynie. W Młyn Bombelka oferujemy Państwu między innymi: pokoje-noclegi, pole namiotowe-kempingowe, grill-bar, ławy, stoły z miejscem na ognisko grill, toalety, parking, paintball.

Współrzędne geograficzne przystani:

  • Krupski Młyn: 50.5742364°N, 18.6155349°E
  • Żędowice Młyn Bombelka: 50.58008°N, 18.53158°E

II. Żędowice Młyn Bombelka - Zawadzkie Świerkle 5km, 2,5h.

Trasa ciekawa i urozmaicona wymagająca jednak sprawności fizycznej min. ze względu na konieczność przenoszenia kajaków.

Odcinek o długości 5 km, czas spływu 2,5 godziny. Ciekawy urozmaicony odcinek rzeki, bogaty w atrakcje, które napotykamy podczas dwugodzinnej przygody.

Szlak biegnie z dala od zabudowań - częściowo lasem, ale również na jego krawędzi.

Na starcie pokonać musimy pięciuset metrowy odcinek młynówki aby z powrotem wrócić do głównego nurtu rzeki Mała Panew. Płynąc z prądem, po kilku minutach, dopływamy do jazów wodnych, które do 1956 roku kierowały wodę młynówką do turbiny Młyna Bombelka. Przed jazem wychodzimy na prawy brzeg i przenosimy kajaki 20m.
Po około 20 minutach od pierwszej prze-nioski dopływamy do kolejnej, która znajduje w bezpośrednim sąsiedztwie drugiego w Żędowicach młyna. Po prawej stronie rzeki znajduje się jaz piętrzący - faszynowy (wodospad), przed którym wychodzimy na prawy brzeg. Jeżeli poziom rzeki oscyluje w granicach 45cm możemy wodować kajaki bezpośrednio za wodospadem. Jeżeli jednak wody jest mniej, będziemy musieli przenosić kajaki około100m od wodospadu aż za most. Na tym etapie jesteśmy już na półmetku naszego odcinka. Teraz czeka nas spokojna przeprawa miejscami przy stromych brzegach czy starym dębowym lesie. Odcinek kończy się w Zawadzkiem „Świerkle” przy funkcjonującej od 2015 roku nowej elektrowni wodnej. Kajaki wyciągamy 150m przed mostem na piaszczystej skarpie na lewym brzegu rzeki. Pod mostem znajduje się próg wodny dlatego pod żadnym pozorem nie próbujemy pod nim przepływać.

Współrzędne geograficzne przystani:

  • Żędowice Młyn Bombelka: 50.58008°N, 18.53158°E
  • Zawadzkie Świerkle: 50.60258°N, 18.49986°E

* * *

Dla naszych gości zaplanowaliśmy różne warianty spływów kajakowych, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Na Państwa życzenie każdy z naszych spływów kończy się pieczeniem lub grillowaniem kiełbasek w przyjemnej sielskiej atmosferze.

Dla zainteresowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu, możliwość spływ pozostałymi odcinkami Małej Panwi, płynącymi przez miejscowości: Pusta Kuźnica, Żyłka, Potępa, Ziętek, Krupski Młyn dalej przez Staniszcze Małe, Krasiejów, Ozimek, Antoniów do samego Jeziora Turawskiego.

Kontakt
Tel. +48 508 278 177
Projekt i wykonanie witryny internetowej:  POTACZEK.PL & Tinker Media